Piłka nożna – jakie choroby stóp mają piłkarze

piłka nożnaPiłka nożna to szybkie zwroty, precyzyjne strzały i nieustanne bieganie. Dla stóp piłkarza to codzienność. Czasami mogą przypominać o sobie w przykry sposób. Z jakimi problemami zgłaszają się sportowcy do podologa?

Problemy ze stopami dotyczą zarówno zawodowców, jak i amatorów. Podczas biegu nacisk na stopę może czterokrotnie przekraczać wagę ciała. Wyobraź sobie, że nacisk na stopę 80 kilogramowego zawodnika przekracza wówczas 300 kg! Wyczerpujące treningi i mecze – to wszystko odbija się na kondycji stóp. Do podologa sportowcy najczęściej zgłaszają się z problemami ze skórą stóp oraz paznokci.

Piłka nożna – krwiaki paznokciowe

To wylewy krwi z naczyń znajdujących się w łożysku paznokcia. Paznokieć zmienia barwę na niebiesko-szarą lub nawet czarną. W następstwie paznokieć często oddziela się od łożyska, co może doprowadzić do zejścia płytki w całości. – wyjaśnia Dorota Szafarowska, podolog z FootMedica.

Krwiaki paznokciowe powstają pod wpływem ostrego urazu, np. kopnięcia piłki, licznych nadepnięć lub mikro urazów przewlekłych podczas treningów czy przez twarde obuwie. Brak dostępu powietrza w bucie, wilgoć i krew są idealnym środowiskiem dla namnażania się drobnoustrojów. Krwiaki mogą stać się źródłem infekcji bakteryjnych.

Piłka nożna – grzybica stóp i paznokci

Najczęstszą formą grzybicy jest grzybica międzypalcowa. Zazwyczaj rozwija się między trzecim a piątym palcem stopy. Jest to spowodowane brakiem dostępu powietrza, większą wilgotnością i ciepłem w tych miejscach skóry.

Pierwszym sygnałem jest zaczerwienienie. Następnie pojawiają się drobne pęcherzyki, obrzęk, swędzenie i pieczenie. Grzyby szybko rozprzestrzeniają się na inne palce i na podeszwę stopy. Często przechodzą na płytki paznokciowe, które są narażone na liczne krwiaki i urazy, co potęguje problem.

Najlepiej od razu udać się do dermatologa i rozpocząć leczenie. Podolog może pomóc w leczeniu grzybicy paznokci proponując zabiegi laserem, np. LUNULA – radzi Dorota Szafarowska.

Przyczyną jest najczęściej wilgoć pojawiająca się w nieprzewiewnym obuwiu oraz podrażnienia mechaniczne. Ryzyko zakażenia zwiększa się podczas przebywania w miejscach publicznych takich jak siłownia, szatnia czy sauna.

Piłka nożna – nadpotliwość stóp

Sztuczny materiał obuwia dla piłkarzy oraz wysiłek fizyczny wzmagają powstanie ciepła i wilgoci w okolicy stóp. Nadmierna potliwość może także wynikać z częstych stresogennych sytuacji.

Nadpotliwość stóp objawia się nadmierną pracą gruczołów potowych i wzmożonym wydzielaniem potu. Namnażające się w tym miejscu drobnoustroje powodują powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Nie wolno lekceważyć nadpotliwości, ponieważ może stać się podłożem dla dalszych infekcji grzybiczych oraz bakteryjnych

Piłka nożna – wrastające paznokcie

Mogą znacznie utrudnić pracę piłkarza. Pierwsze objawy to ostry ból, zaczerwienienie, z boku paznokcia pojawia się stan zapalny. Piłkarze nosząc zbyt ciasne buty sportowe narażają paznokcie na jego wzrost w głąb skóry. Również ciężkie uderzenia i urazy, które zdarzają się podczas walki o piłkę, mogą zmienić kształt paznokcia, przez co stają się bardziej podatne na wrastanie. W gabinecie podologicznym proponowane jest założenie odpowiedniej klamry. Ma ona za zadanie unosić płytkę paznokcia tak, aby zapobiec wrastaniu paznokcia.

Piłka nożna – pęcherze

Buty piłkarzy mogą powodować otarcia i pęcherze. Tworzące się bąble mają za zadanie chronić skórę, a płyn, który je wypełnia ma właściwości antybakteryjne. Chociaż nie zaleca się przekłuwania pęcherzy, czasami staje się to konieczne, gdy znacznie utrudniają chodzenie. Szczególnie podczas gry uczucie szczypania może bardzo rozpraszać. Na bardzo rozległe otarcia należy nałożyć opatrunek odkażający. Ma on za zadanie oczyścić ranę oraz zabezpieczyć ją przed zabrudzeniem, infekcją i kolejnym urazem.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Grzybica stóp – pozbądź się nieproszonego gościa

Ostroga – bolesny problem stóp

Zdrowe stopy to podstawa… w każdym wieku

Piłka nożna – odciski

Sportowcy często skarżą się na bolesne odciski, które mogą być spowodowane zbyt ciasnym obuwiem. Odciski należy usunąć w gabinecie podologicznym. Zabieg polega na usunięciu warstwy zrogowaciałego naskórka za pomocą skalpela. Następnie za pomocą dłuta usuwany jest czop rogowy (zrogowacenie) wbijający się w skórę. Kolejno, za pomocą frezu różyczkowego ingerujemy głębiej, usuwając odcisk. W ostatnim kroku wygładzamy naskórek za pomocą frezu z kapturkiem ścierającym. Nakładamy preparaty i odciążenie z opatrunkiem – wyjaśnia Dorota Szafarowska.

Piłka nożna – chroń swoje stopy

Sportowcy muszą pamiętać o odpowiedniej ochronie i pielęgnacji stóp. Skarpetki powinny być wykonane z włókien bawełnianych, bambusowych lub z jonami srebra działającymi dodatkowo przeciwbakteryjnie.

Warto, aby stosowane kosmetyki były przeznaczone do dezynfekcji, regeneracji naskórka oraz zmniejszeniu potliwość. Zaleca się, aby preparaty były bogate w takie składniki jak: witamina E, mentol, rumianek, szałwia, skrzyp polny, rozmaryn, mocznik, aloes, farnesol, kwas undecylenowy.

Ocen: 2
3 komentarze
  1. To wszystko co tu jest napisane jest prawdą, chodzimy do Przychodni Centrum Stopy i faktycznie podobne zalecenia są zastosowane w przypadku potliwości stóp czy odcisków. Zaprasza i polecam .

  2. To co zostało tutaj wymienione to tylko mała część tego co nam sportowcom może się przytrafić. Najgorsze są kontuzje i złamania, bo nie dość, że sprawia to ogromny ból to jeszcze cały proces dochodzenia do zdrowia jest męczący. Ja akurat zawodowo gram w piłkę ręczną i kontuzje nie są mi obce. Ale do sedna sprawy chciałbym Wam na swojej osobie potwierdzić, że ekstrakty konopne z CBD działają. Przede wszystkim bardzo dobrze redukują ból, niwelują stany zapalne.
    Normalnie dochodzę do siebie po kontuzjach przez prawie 6 miesięcy, a tutaj efekty są widoczne już po tygodniu. Aktualnie leczę kontuzję barku i sprawdził się ekstrakt 6% jakby ktoś chciał to kupiłem bez recepty w tym sklepie: https://konopiafarmacja.pl/

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany