Nadchodzi sezon na alergie! Alergiku to coś dla Ciebie!

alergia

Pyłki kwiatów, traw i drzew to główni sprawcy alergii  i astmy. Przenoszone przez wiatr zaostrzają objawy uczulenia. Wywołują katar, kaszel, łzawienie oczu. Jak zatem się ich ustrzec?

Najlepiej unikać alergenów. Oczywiście łatwo powiedzieć, ale jak to zastosować w praktyce? Przeczytaj nasze porady, a alergia nie będzie utrudniać Ci codziennego życia.

1. Chcesz wyjść na spacer? Zrób to rano lub wieczorem i najlepiej po deszczu. Załóż okulary przeciwsłoneczne i czapkę, a po powrocie do domu zdejmij ubrania i umyj się.

2. Sięgnij po odpowiednie leki.  Najlepiej sprawdzą się leki przeciwhistaminowe, takie jak np. Zyrtec UCB, który jest dostępny bez recepty. Skutecznie leczy objawy nieżytu nosa, kataru zapalenia spojówek. Odpowiedni dla dzieci od 6 r.ż. jak i dorosłych. Daje ukojenie w przypadku reakcji alergicznych spowodowanych pyłkami roślin, drzew, krzewów, traw i chwastów  w okresie ich pylenia oraz obecności roztoczy i grzybów pleśniowych.

3. Śledź prognozy pylenia roślin, które są ogólnodostępne w TV po prognozie pogody czy w Internecie.  Jesteś alergikiem, więc  powinieneś doskonale wiedzieć co i kiedy pyli. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio przygotować się do wiosny.

WIĘCEJ: Alergiku! Przygotuj się do sezonu pylenia

4. Nie zabieraj alergii na urlop. Zaplanuj swoje wczasy odpowiednio. Wybierz miejsce, gdzie w wakacje występuje najmniejsze stężenie pyłków. Najlepszy będzie wyjazd w góry. Czyste powietrze oraz brak roztoczy sprawią, że wiosną i latem będziesz mógł swobodnie oddychać.

5. Przejdź na dietę. Odpowiednio skomponowana może pomóc przy alergii wziewnej. Na uciążliwy kaszel i katar najlepiej sprawdzą się  ciepłe płyny. Szybko pozbędziesz się zalegającego śluzu w drogach oddechowych. Jogurty zawierają w sobie bakterie probiotyczne, które wspomogą organizm w walce z alergią. Owoce cytrusowe takie jak: pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, limonki, cytryny wzmocnią odporność i choć nie zlikwidują całkowicie alergii to zmniejszą jej objawy. Cebula, czosnek, bakłażany, cukinia, fasola szparagowa, ogórki zawierają przeciwutleniacze i mają działanie przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom ograniczają rozwój kataru siennego i kaszlu. Oddychanie ułatwią ostre przyprawy, takie jak chili i musztarda rosyjska. Działają na naczynia krwionośne i rozszerzają zwężone oskrzela.

WIĘCEJ: Można zmniejszyć ryzyko alergii

Alergicy już od lutego zaczynają odczuwać pierwsze, silne objawy zbliżającej się wiosny. To wówczas zaczyna kwitnąć leszczyna. W marcu uaktywniają się olchy i wierzby, a później brzozy. Od maja do lipca zaś we znaki dają się pyłki traw i zbóż. Dla uczulonych te kilka miesięcy to prawdziwe wyzwanie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że alergia to choroba odczuwana przez cały rok. Późną jesienią i zimą kiedy pylenie roślin przestaje dokuczać alergikom pojawiają się w powietrzu inne alergeny. Najbardziej dokuczliwe z nich to zarodniki grzybów pleśniowych oraz roztocza kurzu domowego. Wszystkie te dolegliwości można jednak złagodzić podejmując odpowiednie działania, w odpowiednim czasie. Ciesz się wiosną i korzystaj z jej uroków!

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany