Ups! To już menopauza!

menopauza

Menopauza to zmiany które zachodzą w życiu kobiety. I w jej organizmie. Zazwyczaj pojawia się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Trzeba sobie z nią poradzić. To nie choroba.

Menopauza niekiedy burzy dotychczasowy tryb funkcjonowania wprowadzając rewolucje – nie zawsze przyjemne. Ale jak podkreślają specjaliści, jeśli dołożymy starań i odpowiednio o siebie zadbamy to możemy odkryć plusy tego okresu.
– Dbałość o zdrowy styl życia i wykonywanie profilaktycznych badań są podstawą zachowania zdrowia. Kobieta w okresie menopauzy może czuć się lepiej, a tym samym – wyglądać atrakcyjniej nawet niż niejedna 30-latka. Wymaga to jednak trochę wysiłku i pracy, ale na pewno się opłaca! – zachęca specjalista ginekolog prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Co się z nami dzieje?

Różnego rodzaju dolegliwości zawiązane z menopauzą pojawiają się nawet długo przed jej faktycznym nadejściem. W wyniku obniżania się poziomu estrogenów, kobiety skarżą się na uderzenia gorąca, przyrost masy ciała, bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią, a także zmęczenie i trudności ze snem. Wypadowe objawy menopauzy obejmują także różne trudności natury psychicznej tj. lękliwość, nerwowość, drażliwość, a także stany depresyjne czy apatię.

W okresie okołomenopauzalnym kobieta jest narażona również na inne problemy zdrowotne, między innymi: osteoporozę, nadciśnienie tętnicze, a także dolegliwości ze strony układu moczowego np. nietrzymanie moczu. Pojawia się również zanik (atrofia) śluzówki pochwy. Jak pokazują międzynarodowe badania pojawiąjący się wtedy problem suchości pochwy dotyka prawie co drugiej kobiety po 45 roku życia. Jest to naturalne, ale może powodować znaczny dyskomfort w życiu codziennym np. podczas długotrwałego siedzenia, czy jazdy na rowerze. Wiele kobiet w tym okresie rezygnuje ze współżycia, ponieważ niewystarczająca ilość produkowanego śluzu w pochwie sprawia, że nawet w czasie odpowiedniej stymulacji seksualnej pochwa nie jest wystarczająco nawilżona, a to powoduje, że stosunki seksualne stają się bolesne i nieprzyjemne.

Co z tym wszystkim zrobić?

Bardzo istotne jest, aby zaraz po pojawieniu się pierwszych symptomów nadchodzącej menopauzy udać się do lekarza i zastanowić nad wyborem drogi do złagodzenia objawów. Z wieloma dolegliwościami można sobie skutecznie poradzić stosując różnego rodzaju preparaty i leki. Na suchość pochwy jest wiele produktów dostępnych bez recepty np. niezawierający hormonów intymny krem nawilżający Vagisan, który można aplikować dopochwowo za pomocą aplikatora lub na zewnętrzne okolice intymne. Vagisan uzyskał pozytywną ocenę ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy. Co więcej, Północnoamerykańskie Towarzystwo Menopauzy (North American Menopause Society) zaleca w pierwszej kolejności stosowanie na suchość pochwy właśnie produktów niehormonalnych.

Pomocna, jednak bardziej inwazyjna, jest także hormonalna terapia menopauzalna (HTM) łagodząca zaburzenia związane z wydzielaniem hormonów w organizmie, przy czym należy mieć świadomość, że nie jest ona wskazana dla wszystkich kobiet.
– Każda kobieta musi zdawać sobie sprawę z zarówno z pozytywnych efektów jak i z potencjalnych czynników ryzyka stosowania tego typu leczenia – mówi prof. Violetta Skrzypulec-Plinta.

Jak cieszyć się życiem?

Warto do całego okresu menopauzy podejść z pozytywnym nastawieniem. Na nowo spojrzeć na swoją kobiecość i odpowiednio o nią zadbać. Poświęcić czas na realizację swoich pasji, aktywność fizyczną i zdrową dietę. Nie bać się i nie myśleć o menopauzie w kategoriach choroby czy ograniczeń. To przecież nie koniec naszego życia, a wprowadzenie w kolejny etap, w którym pojawiają się nowe możliwości.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany